• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ms.nteknikadana
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/msnteknik
   


MSN ELEKTRİK

Bize Ulaşın

Mahfesığmaz Mah.Damar Arıkoğlu Blv. Köşem Apt. Zemin kat. (BİM MARKET YANI )            Çukurova /ADANA


TEL: 0(322)4097224
TEL:0(507)2449801
TEL:0(551)4344393

iletisim@ms-nteknik.com

ms.nteknik@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.13176.1563
Euro6.94526.9731

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİ

GÜVENLİK KAMERSI NEDİR?

Çekim alanındaki görüntüyü,resimi iletken aracılığıyla ekrana(monitöre) aktaran sistemin genel adıdır. Kameralar artık günlük yaşantımızda bir göz gibi evimizi,işyerlerimizi ve korunmasını istediğimiz yerleri, bir göz gibi kayıt ederek güvenliğimizi sağlamaktadır.

Güvenlik kameralarının caydırıcı yönü hırsızların en büyük sorunları arasındadır. Birazda Kameraların çalışma mantığından bahsedelim. Güvenlik kameraları montaj yapıldıktan sonra dvr(Kayıt cihazı) ,yada normal kişisel bilgisayarada aparatı sayesinde montaj edilerek kayıt yapmaya başlar. Peki sistem kendisini nasıl kayıt ettirir yada başka bir ifadeyle çekilen görüntü nasıl kayıt olur.

Sistem bilgisayar ortamında capture card(kamera giriş slotu kartı,normal ekran kartları takar gibi takılır. Tak kullan mantığıda diyebiliriz. ) çıkışına kameranın kabloları bağlanır ve bu kartın özel bir yazılımı sayesinde bilgisayar ortamında harddiskte kayıt ettirtilir. Diğer sistem dvr ise kendi içerisinde slot çıkışları ve harddiski bulunmakta olup cd,dvd çıktı almak içinde bazı fonksiyonlarıda barındırabilir.

Hangisi Güvenlik Kamerasının Çektiği Görüntüyü Kaliteli Gösterir?

Tabikide Dvr cihazı kaliteli görüntü sunar. Dvr cihazı normal pc ortamında çekilen kamera kayıtı arasında oldukça belirğin farkı gösterebilmektedir. Bizim tavsiyemiz genelde dvr cihazıdır.

KAMERA SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Haberlerde bazen benzinliğe giren arabanın, sokak ortasında eski karısını bıçaklayan adamın, kuyumcuda tırnakçılık yapan hırsızın görüntülerini görürsünüz. Dikkat ederseniz bu görüntüler genelde siyah-beyaz olur ve adamlar yürürken atlaya atlaya giderler. Siyah beyaz olmasının iki sebebi olabilir: Maliyeti düşürmesi (artık pek düşürmüyor) ve kızılötesi görüş özelliği.

Haberlerdeki videolardaki adamların atlayarak yürümesinin sebebi ise, o sistemdeki görüntülerde saniye başına düşen kare sayısının az olarak belirlenmesi. Bir insanın yürüyüşünde saniyede 1 tane olacak şekilde görüntü kaydederseniz, ayak hareketlerini kaydedemez sadece adamın saniye saniye ilerlemesini görürsünüz.

Yine bir insanın yürümesini saniyede 20 kare olacak şekilde kaydederseniz, bu durumda bir ayağın arkadan öne gelinceye kadar geçen sürede (yaklaşık 1 saniye), 20 tane ayrı fotoğrafınız olur. Bu değere FPS (frame per second ~ saniyedeki kare sayısı) ismi verilir. Kayıt edilen görüntülerde fps değeri ne kadar büyükse, görüntünün akışı o kadar net olur, anlık hareketler o kadar detaylı olur. tabii bunun da bir sınırı var. İnsan gözünün maksimum algılayabileceği fps miktarı, 24-25 kare civarındadır. 25 kare üzerinde görüntü izlemeye çalışmak bu açıdan anlamlı değildir. Ancak Vegas’ta bir kumarhane kamerasında belki 50fps destekleyen özel kameralar ile kaydetmek gerekebilir.

fps değerinin boyutu doğrudan kayıt süresini (veya büyüklüğünü) etkiler. Örneğin, elimizde 1 TB kapasitesinde depolama alanı olsun. Bu alana tüm kameralardan 20fps görüntü kaydettiğimizde 30 gün kaydedebiliyorsak, kameraların tamamını 10fps ayarına getirdiğimizde bu sefer toplam kaydedebileceğimiz gün sayısı 60 olacaktır.

Yine depolama süresini ve görüntü kalitesini etkileyen başka bir tercih te görüntünün büyüklüğüdür (çözünürlüğü). Görüntüler sayısal ortama aktarıldığında, “piksel” cinsinden ifade edebilirler. Piksel, her bir resmi oluşturan noktaların sayısıdır. örneğin 1080p şeklinde tabir edilen “Full HD” diye bilinen görüntü boyutu aslında 1920×1080 pikseldir. Yani; her bir kare için, yatayda 1920 piksel varken, düşeyde de 1080 piksel bulunmaktadır. Kameranın çözünürlüğü doğrudan sensöre bağlıdır. Kameraların sağlayabileceği görüntü boyutları sürekli artmakta, dolayısıyla piksel başına maliyet düşmektedir. Ancak bu durumda da depolama ihtiyacı artmaktadır. Üstte fps için belirtilen doğrusal orantı video görüntü büyüklüğü için de geçerlidir. Ne kadar büyük görüntü isterseniz, o kadar fazla depolama alanına ihtiyacınız olacaktır.

Bu tarz konularda ilk seferde %100 doğru karar vermek mümkün değildir. uygulamada mutlaka değişiklikler olacak ve sistem bir süre sonra yavaş yavaş oturacaktır.

KAMERA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

1- Sabit Güvenlik Kameraları: Sabit kameralar aslında en yaygın kullanılan güvenlik kamerasıdır diyebiliriz. Bu kameralar kamera ile birlikte kamera lensi ve kamera ayağı ilave edilerek satışan kameralardır. Hem dahili hemde harici ortamlarda kullanılmaktadırlar. İç ortamlara çıplak olarak, dış ortamlara ise kamera hausing(muhafaza) kullanılarak montaj edilmekte ve kullanılmaktadırlar. Günümüzde sabit güvenlik kameraları siyah beyaz, renkli ve daynight olarak satılmaktadır. Fakat siyah beyaz kameralar artık kullanımdan kalkmış durumda olduğunu belirtmek istiyorum.

2- Dome Güvenlik Kameraları: Dome kameralar adını kubbe şekline benzemesinden dolayı dome = kubbe kameradan almaktadır. Günümüzde çokça kullanılan bir güvenlik kamerasıdır. Dome kameralar daha çok estetik bir görünüşe sahip olduklarından dolayı iç ortamlarda kullanılmaktadırlar. Ama günümüzde vandal ve IP66 özelliklere sahip harici ortamlarda kullanılabilen dome kameralar üretilmiş ve satılmaktadır. Dome kameralar ilave kamera ayağı ve kamera lensi gerektirmezler bu ürünler kameranın üzerinde hazır gelmektedir.

3- IR Güvenlik Kameraları: Yine son birkaç yıldır çokça kullanılmaya başlayan bir güvenlik kamerasıdır. Bu kameraların üzerinde infrared (IR) led bulunan kameralardır. Bu kameralar sıfır ışıkta yani zirifi kameranlıkta görüntü almamıza imkan tanırlar. Yine en büyük özellikleri hepsinde olmasada IP66 korumaya sahip olmaları, ilave lens ve ayak gibi ekipmanlara gereksinim duymamaları dolayısı ile ekonomik olmalarından dolayı ciddi talep görmektedirler. Daha çok sahip oldukları infrared led sayısına göre satılmaktadırlar.

4- Speed Dome Kameraları: Speed dome kameralar dome kameralara benzese de aslında dome kameralar ile teknik bir benzerliği yoktur. Speed dome kameralar hareketli kamera demektir. Bu kameralar pan-tilt özelliklidir yani aşağı yukarı ve sağa sola dönüş yapabilme özelliğine sahiptirler. Bu kameralar genellikle harici ortamlarda veya yine yüksek bir noktaya konabilecek ise dahili ortamlara montaj edilirler. Bu kameraların kamera sistemi merkezinde kontrol klavyeleri bulunmaktadır. Bu sayede bu kameralar istenilen yönlerde hareket ettirilebilmektedir.

DRV NEDİR ve NE AMAÇLA KULLANILIR?

İngilizce Digital Video Recorder – Türkçe Sayısal görüntü kaydedici terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. DVR ismi o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur.
DVR (Digital Video Recorder – Dijital Video Kaydedici) Cihazlar, kameralardan alınan görüntülerin kaydedilmesini, izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan cihazlardır. Güvenlik Kamera Sisteminin kurulmasının asıl ve en önemli amacı, riskli bölgelerde oluşması muhtemel olayların kayıt altında tutulması ve istendiği anda bu kayıtların izlenip gerektiğinde hukuki delil olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Peki, piyasadan satın alınan dijital kayıt cihazları asli görevlerini ne kadar yerine getiriyorlar kısaca bir göz atalım. Yüzlerce marka ve model arasından seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken konuları kısaca sizler ile paylaşmak istedik.

DVR Kayıt Cihazı Seçiminde Dikkat Edilecekler :
- Özellikle kurumsal yerlerde, askeri projelerde, insan müdahalesinin pek mümkün olmadığı yerlerde kullanımı tercih edilir.
- Bilgisayar kaynaklı sorunlar olan virüs vb olumsuz etkilerden sakınılmış olur.
- Yetkisiz personelin müdahelesi sonucu ortaya çıkabilecek sorunlar minimuma indirilir.
- Elektrik kesintileri sonrasında otomatik olarak açılıp çalışmaya devam edebilir.
- DVR cihazın modeline göre takılacak yüksek kapasiteli hdd ile çok uzun süreli kayıt yapabilir.

 

 

GECE GÖRÜŞ KAMERASI NEDİR NERELERDE KULLANILIR?

Gece Görüş kameraların genel özelliklerini, kullanım alanlarını ve tercih edilme nedenlerini inceleyen yazımıza gece görüş kameranın tanımıyla başlayalım.

Gece Görüş (IR) Kamera Nedir?

Infra Red yani kızıl ötesi ışınlar kullanarak, karanlık ortamlarda görüntü elde etmeye yarayan güvenlik kameralarına gece görüş kameralar denir.

IR Kameralar Karanlıkta Nasıl Görüntü Sağlar?

Tabi ki bir cismin görünebilmesi için en önemli ihtiyaç ışıktır. Gece görüş kameralar da ışık olmadan cismi görüntüleyemez. IR kameralar en önemli ihtiyaç olan ışığı üzerinde bulunan ledler sayesinde karşılar. Üzerindeki sensörler sayesinde ışığın belli bir seviyenin altına indiği ortamlarda, IR ledler devreye girer. Karanlık ortamda cisimlerin üzerine kızılötesi ışınlar gönderir. Cisimlerden yansıyan ışınlar kamera tarafından görüntüye çevrilir ve monitöre aktarılır. IR kameralarda kaliteli görüntü elde etmek için lensi doğru seçmek gerekir. Görüntülenecek bir alan veya cisim, uzakta veya yakında olabilir. Bu nedenle, IR kamera satın almadan önce nerede kullanılacağı belirlenmiş olmalıdır.

IR Kameralarda siyah beyaz ve renkli görüntü elde edilebilir. Ancak renkli kameralarda sadece gündüz renkli görüntü elde edilebilir. Gece olunca renkli kameralar da siyah beyaz görüntü verir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus gece görüş kameralar, IR ledlerini yakmak için ayrıca enerji gereksinimi duyar. Bu nedenle IR özelliği olmayan bir güvenlik kamerasından iki kat daha fazla enerji harcar. Bu nedenle sistemin adaptör seçimi, IR kameraların fazladan enerji ihtiyacı göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Genel olarak IR kameralarda ışıksız bir ortamda kaliteli görüntü elde etmek;

1- Cisimden yansıyan ışınları algılayan resim algılayıcı hassasiyetine,

2- Işığın belli bir seviyenin altına düştüğünde, sensör tarafından yakılan kızılötesi ledlerin lamba gücüne ve yansıyan ışığın miktarına,

3- Görüntülenecek cismin uzaklığına göre lensin seçimine,

4- Gönderilen ışığı yansıtacak olan cismin özelliğine bağlıdır.

Dördüncü maddeyi açıklamak gerekirse, gönderilen ışığı yansıtan cisimlere örnek olarak toprağı verelim. Toprak, gönderilen ışığı yansıtmaz aksine emer. Metal cisimler ve beton cismi çok iyi derecede yansıtır. Kameraya gelen görüntü çok kalitelidir. İnsan ve hayvanlar ise ışığı orta seviyede yansıtır. Görüntü çok kaliteli olmaz ama rahatlıkla seçilebilir.

IR Kameralar Neden Tercih Edilir? Avantajları Nelerdir?

Öncelikle diğer kameralardan farklı olarak kamera ayağı, kamera muhafazası ve CCTV kamera lensi gerektirmez. Bu açıdan ekonomik olduğu söylenebilir. İç ve dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Genelde hırsızlık olayları gece meydana gelmektedir. Korunmak istenen ortamda IR özelliği olmayan bir güvenlik kamerası varsa sadece gündüzleri çalışır. Geceleri hiçbir avantaj sağlamaz. Bu nedenle genelde IR kameralar tercih edilir.

DOME KAMERA NEDİR NERELERDE KULLANILIR?

Öncelikle , “Dome” ne demektir bunu açıklayalım. Dome kelimesinin Türkçe karşılığı kubbedir. Şekil itibariyle kubbeyi andıran bu güvenlik kameraları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedenlerine bakacak olursak şunları sıralayabiliriz:

1. Genelde kapalı alanlarda kullanılan dome kamera çok şık bir tasarıma sahiptir.

Dome kameralar genellikle ofislerde, okul koridorlarında, hastane koridorlarında vb. yerlerde kullanılmaktadır. Bu tür kapalı alanlarda, bulunduğu odanın göze batmayacak bir yerinde gayet şık yapısıyla bir aksesuar görüntüsü verebilir. Örneğin; box kameralar daha büyüktür ve ofisler için kullanışsız bir görüntüye sahiptir. Daha çok dış mekanlarda kullanılırlar. Kapalı mekanlarda box kameralar göze batabilir. Bu yüzden dome kameralar tercih edilir.

2. Diğer güvenlik kamerası çeşitlerine göre daha az masraflıdır.

Ekonomik açıdan da güvenlik kamerası alanında, diğer çeşitlere göre daha avantajlıdır. Kendi muhafazası, lensi üzerinde gelir. Bu açıdan çok tercih edilirler. Tüm bu ekonomik avantajların yanı sıra dome kameraların montajı da çok basittir. 3 vida, dübel ve vida ile montajı yapılabilir. Kamera ayaklığı gerektirmez. Duvarın herhangi bir yerine ya da tavana monte edilebilir. Bakımı da kolaydır. Diğer kameralarda, lensin temizlenmesi gerekirken dome kameralarda sadece dış yüzeydeki kubbeyi temizlemek yeterli olacaktır. Herhangi bir tozlanmada veya buharlaşmada uygun bir bezle dış yüzeyi temizlenir ve kullanıma devam edilebilir.

3. Caydırıcılık özelliği yüksektir.

Günümüzde kötü amaçlı kişilere karşı güvenlik kameraları oldukça etkili konumdadır. Sadece suç alanında değil, artık birçok alanda güvenlik kameraları kilit önem taşımaktadır. Dome kameraların bir avantajı da caydırıcılığının yüksek olmasıdır. Kötü niyetli birinin, güvenlik kamerasının yerini tespit etmesi mümkündür. Ancak dome kameralarda dış kubbenin genelde koyu ve yuvarlak olması, içindeki lensin ne tarafa dönük olduğunun görünmesini zorlaştırmaktadır. Bu da kişilerin, kameranın kendisini görüp görmediğini anlamasını zorlaştırır. Bu nedenle dome kameraların caydırıcılık özelliği yüksektir. Hatta bulunduğu yere dış görünümü uygun bir dome kamera seçilirse, kameranın yerini tespit etmek bile gayet zorlaşacaktır.

4. Yetkili dışında hareket ettirilemez.

Dome kameraların dış yüzeyindeki kubbeden dolayı lense ulaşmak mümkün değildir. Kamera yetkililer dışında hareket ettirilemez. Örnek verecek olursak, okullarda bazı öğrenciler görüntülenmek istemediği zamanlarda kamera açılarını değiştirebilir. Bu okul yönetimi açısından rahatsız edici bir durumdur. Öğrencilerin başlarına gelebilecek herhangi bir durumda, olay yerinde güvenlik kamerası olmasına rağmen okul yönetiminin elinde görüntü bulunmaz. Bunu engellemek için dome kameralar gayet etkilidir. En çok tercih edilme nedenlerinden biri de yetkisiz kişilerce kamera açısının başka bir yöne çevrilememesidir.

5. Dış mekanlarda güneşten etkilenmez

İç mekanlarda olduğu kadar, dış mekanlarda da kullanılabilirliği yüksek olan dome kameralar, güneş ışınlarından çok fazla etkilenmez. Bunun nedeni yine dışında bulunan kubbedir. Güneş ışınlarını kesen siyah kubbe, kameraya gelen güneş ışınlarından dolayı görüntü bozulmasını engeller.

Box kamera neden tercih edilir?

Box kameralar, güvenlik kamerası denince ilk akla gelen kamera çeşididir. Bunun nedeni, ilk yapılan güvenlik kamerasının Box kamera şeklinde olmasıdır. Box kameraların kullanım alanı oldukça geniştir. Örnek verecek olursak; ofisler, apartmanlar, dükkanlar gibi iç mekanlarda kullanılır. Aynı zamanda benzin istasyonları, bina giriş ve çıkışları, trafik kontrol noktaları gibi dış mekanlarda da kullanılır.

Tercih edilme nedeni değiştirilebilir lens özelliğidir. Box kameralarda, görüntülenmek istenen bölgenin genişliği, uzaklığı ve konumuna göre lens değişimi yapılabilir. Box kamera için lens seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta asıl görüntülenmek istenilen yeri neresi olduğudur. Eğer sadece bir odayı görüntülemek gerekiyorsa, geniş açı lens kullanılmalıdır. Bir koridorun en uç noktası görüntülenmek isteniyorsa, yüksek mm’li bir lens kullanılması gerekir. Lenslerde mm büyüdükçe açı daralır. Fiziksel olarak hem geniş hem de yakın görüntü sağlamak mümkün değildir.

Eksi yönlerinden bahsetmek gerekirse boyutu iç mekanlar için uygun görülmeyebilir ancak iyi konumlandırılırsa göze batmayabilir. Ayrıca box kameralarda gece görüş özelliği olmadığı için, karanlık mekanlarda net görüntü elde etmek biraz zordur. Gündüzleri her kamerada olduğu gibi güneş ışınlarının direk kameraya gelmesini engelleyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Kamera muhafazası kullanmak da yararlı olacaktır.

Box kameraların montajı yapılırken kamera ayağı kullanmak gerekir. Bunun yanı sıra özellikle, dış mekanlarda konumlandırılan box kameralarda muhafaza kullanmak oldukça gereklidir.

SPEED DOME KAMERA NEDİR?

Speed dome güvenlik kameraları, CCTV kamera güvenlik sistemlerinde en gelişmiş özelliklere sahip kamera çeşididir. Çok ileri özelliklerine paralel olarak fiyatı da oldukça yüksektir.

Pan : Sağa sola dönme, Tilt : Aşağı yukarı hareket, Zoom : görütüyü yaklaştırma uzaklaştırma ana fonksiyonlarına sahiptir. Ayrıca hazırlanan senaryoya göre otomatik tarama, tanımlanan noktalarda bekleyip, otomatik zoom yapma ve pek çok ilave özelliklere sahip olabilir.
Speed dome kameralar piyasada mobese kameraları, kompakt kamera, motorlu kamera, hareketli kamera olarakta bilinir.

Speed dome kamera denilince akla yüksek hızlı modeller gelir. Daha ucuz fiyatlı slow dome kameralarda üretilmeye başlamıştır. Düşük hızlı bu slow dome kameralar hem yavaş dönme hızına sahiptir hem de gelişmiş özellikleri daha sınırlıdır.

Kompakt speeddome kameralar iç / dış her ortamda çalışacak şekilde üretilmişlerdir. Özellikle yağmur, kar, dolu, buz, fırtına, güneş, sıcaklık vb. tüm olumsuz hava şartında çalışmaya uygun en ileri seviye güvenlik kamerası gurubundadır. Speed dome kameralarda zoom özelliği 2 yöntemle yapılır. Optik zoom fiziksel olarak lensin bir mikro motor ile hareketiyle sağlanır. 36 zoom optik yakınlaştırma yapabilen kameralar üretilmiştir. Digital zoom ise kamera yazılımı sayesinde gerçekleşir. Digital zoom gerçek bir yakınlaştırma olmadığı için görüntüde dağılmalar oluşur.

Speed dome kamaralar dvr cihazları – digital görüntü kayıt cihazı, bilgisayar dvr yazılımı veya kontrol klavyesi – speed dome keyboard ile kontrol edilebilir.

 

 

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ KAMERALAR HAKKINDA BİLGİ

Eskilerde analog güvenlik kamera sistemlerinde 600- 700TVL değerli D1 kameralara yüksek çözünürlüklü güvenlik kameraları denmekteydi. Fakat günümüze geldiğimizde bu kameralara yüksek çönülürlüklü güvenlik kameraları demek çokta doğru olmayacaktır. Çünkü günümüzde internet veya güvenlik sistemleri firmaları ile konuştuğunuzda HD ve Full HD çözünülüğe sahip güvenlik kameraları ile karşılaşacaksınız. Bu yazımızda yüksek çözünürlüğe sahip güvenlik kameraları hakkında bilgiler vereceğiz.

Önceleri analog sistemlerde en yüksek çözünürlük değeri olan D1 çözünürlükte kamera görüntüsü ve kaydı alınabilmekteydi. Ama günümüzde ip kamera sistemleri ve yeni bir teknoloji olan HD-SDI teknolojisi denilen SDI güvenlik kamera sistemleri ile artık HD ve FullHD çözünürlükler artık hayal olmaktan çıkmıştır. Önceleri güvenlik kameralarında tanımlanamayan insan yüzleri ve ara detaylar günümüzde rahatlıkla tanınabilmektedir. Bu kadar fazla detayı sağlayan kameralar yüksek çözülürlüğe sahip dediğimiz piyasada daha çok bilinen ismi ile megapiksel güvenlik kameralarıdır. Günümüzde 1,3Mpiksel (HD), 2 Mpiksel, 3Mpiksel (Full HD), 5 Mpiksel ve daha yüksek çözünürlüklerde güvenlik kameraları üretilmekte ve aktif olarak güvenlik piyasasında kullanılmaktadır.

Yukarıda kullandığımız D1, HD veya FullHD gibi teknik terimler hakkında kısaca bilgi verir ve bu çözünürlükleri değerleri hakkında detaylara girer isek eminim konu daha detaylı ve anlaşılır hale gelecektir. Öncelikle analog kameralarda kullanılan çözünürlük detayları hakkında bilgi verelim isterseniz.

D1 = 720 x 576 piksel değerindedir.
4CIF = 704 x576 piksel değerindedir.
2CIF = 704 x 288 piksel değerindedir.
CIF = 352 x 288 piksel değerindedir.
QCIF = 176 x 120 piksel değerindedir.

Analog güvenlik kamera sistemlerinin sahip olabileceği çözünürlük değerleri yukarıda belirtilmiştir. Analog kameralar bu çözünürlüklerden daha yukarı bir çözünürlüğe sahip olamazlar. Aşağıda bu konuyu 3 resim üzerinde daha iyi anlayabileceksiniz. Her bir resim D1, CIF ve QCIF kameranın çözünürlüğünün monitörde izlenebilen görüntüsüdür.

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMİNİN KURULUM STANDARTLARI NELERDİR?

Sistem içerisinde kullanılan kameraların, iletişim kablolarının, topraklama hattının, güç kaynaklarının sistem gürültüsü üretmeyecek şekilde seçilmesi tavsiye edilmektedir.
Gözetlenecek alan geniş veya uzun ise birden fazla kamera kullanılmalı ve kameraların belirli hedeflere odaklanması sağlanmalıdır. Açık alandaki park yerleri, alışveriş merkezleri, hastane koridorları vb. yerlerde güvenlik kameralarının az sayıda ve alanın tamamını gözleyecek şekilde kurulması, kullanıcıya herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Güvenlik kamerasının kuruluşundaki temel amaç, hedef görüntüye ait detayların (şahıs ise yüze ait karakteristik yapıların tamamı) görüntülenebilmesi ve kayıt cihazına gönderilmesidir.
Özellikle topluma açık ve kontrolün zor olduğu kurum ya da kuruluşlarda, şahıs/araç giriş çıkış noktalarına ayrıca güvenlik kameraları yerleştirilmelidir.
Kayıt cihazı ile güvenlik kamerası arasında amaç/kalite yönünden denklik olmalıdır. Kayıt cihazı yeterli çözünürlükte kayıt yapamıyorsa, çok kaliteli bir güvenlik kamerasına sahip olunmasının da faydası yoktur.
Güvenlik kameraları güneş ışığına karşı kurulmamalıdır. Mümkünse güneş ışığı kamera arkasında kalacak ve böylece güneş ışığından azami fayda sağlanacak şekilde kurulmalıdır.
Çok yüksek veya çok alçak seviyede kurulan güvenlik kameraları şahısların yüzlerine ait detayları gözetleme konusunda başarısızdır. Bulundukları ortamda güvenlik kamerasının olduğunu fark eden suçlular, şapka ve el yardımıyla yüzlerini gizleyebilmektedir. Doğru yüksekliğe kurulmuş güvenlik kamerası, kısa süre için de olsa suçlunun yüzüne ait detay bilgileri kayıt cihazına iletmeyi başaracaktır.
Araç kontrol noktalarında, plaka üzerine doğrudan yüksek seviyeli ışığın tutulması veya araçların farlarını söndürmemesi sonucu, CCTV kayıtlarında çoğu zaman araç plaka bölgesi beyaz renkte görülür. Bu durumun önüne geçilebilmesi için güvenlik kameralarının kontrol noktasına düzgün bir açıyla ve doğrudan ışığa maruz kalmayacak şekilde kurulması gerekmektedir.
CCTV sisteminin gereksiz kayıt yapması istenmiyor ise kayıt edilen bölgelere hareket algılayıcı üniteler kurulabilir.

SOSYAL MEDYA SAYFALARIMIZ

 Saat